הנכם מוזמנים להרצאה ומפגש – יום רביעי, 13:15 בכניסה לגן הבוטני

אביב שמח,

הפגישה הבאה תיערך ביום רביעי, 9 באפריל, 2008 בשעה 13:15 בכניסה לגן הבוטני (מול שער 2, בית התפוצות).

הפגישה תחל בהרצאה של יעל גולן אשר תרחיב את ידיעותינו בנושאים של פרמהקלצ'ר וחקלאות עירונית – עקרונות ודרכים ליישם חקלאות במקומות מגורינו.  יעל שעוסקת בחינוך סביבתי וגינון קהילתי, מעבירה סדנאות בנושא והתנדבה לשאת את ההרצאה בפנינו.  כולם כולם מוזמנים – גם מי שלא הגיע עד כה – ספציפית להרצאה גם יכולים להגיע מי שאינם סטודנטים ומענין אותם לשמוע.  פשוט תבואו!

בפגישה שעברה הכנו ערוגה נוספת, ערוגת זבל ירוק לעתיד – להלן הסבר מתוך "המדריך לפלאחית" שנשלח בעבר:

גידולי זבל ירוק מעשירים את הקרקע במחזורי החורף-קיץ לפי עונתם, הם נזרעים במשולב עם הירקות והגידולים האחרים ועד לבגרותם הם מהווים חיפוי חי, לאחר בגרותם הם נקצרים שוב כחומר גלם לחיפוי וקומפוסט. נזרעים בעיקר קטניות , legumes, המתקינות חנקן בקרקע: אספסות ותלתן למיניהם, בקיה, עדשים פולי סויה וכדומה.

גידולי זבל ירוק אחרים כגון שעורה, שיפון, שיבולת שועל, חרדל, סרפד ובבונג נזרעים גם כגידולים למאכל במשולב עם ירקות או לעיתים ברוטציית גידולים בחלקה אחרת או בינות לעצי הפרי.

גידולי הזבל הירוק נקראים גם גידולי כיסוי,  Cover Crops,  משום שתפקידם בדומה לחיפוי להעשיר ולהגן על הקרקע העילית בכך שהם יוצרים ניקוז יעיל למי גשמים בשל שורשיהם העמוקים, מונעים בליית קרקע ודוחקים עשבים פולשניים או רעילים בעצם הימצאותם.

הם יוצרים גם אפקט מצל על גידולים נמוכים,  מגינים מפני רוחות ומספקים אלטרנטיבה לירקות אם בנמצא חרקים מזיקים.  מעודדים עת פריחתם האבקת חרקים בירקות כגון עגבנייה, שעועית, מלון…. בנוסף לכך חלקם, כגון סרפד ובבונג ניתנים אף לשימוש להכנת תמציות הגנה וחיזוק גידולי ירקות.   

 

סדר הפעולות שנקטנו –

תחמנו,  את הערוגה, השקנו את האדמה, חפרנו תלמים בעזרת מקוש בעומק של כ-2 ס"מ, ופזרנו את זרעי האספסת ממש כמו שזורים מלח – ראו תמונות (2 אפריל)

כפי שעוד תוכלו לראות בתמונות, הקישואים מוכנים למעבר ויכול להיות שאחרי ההרצאה נתחיל בשתילה שלהם.  הסייג המשמעותי מלבד הרצון לשתול את כל הירקות יחד הוא היעדר מערך השקייה מוסדר שאנו מקווים שיסתדר עד שבוע הבא בסיועם של אילן ותומר ממדור גינון.

בנוסף, זרענו במגשי ההנבטה קצת חמצה (חומוס) לאחר השרייה של כיממה על מנת לפזר בערוגות.

נשמח לראותכם,

חברי הגינה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: