אור-גינה-לי נכנסת לקמפוס!

ימי ראשית הקיץ, שנת הלימודים מסתיימת, וַאנחנו עומדים דווקא לפני התחלה חדשה: הגינה עוברת ממשכנה הנוכחי, בגנים הבוטניים, אל תוך הקמפוס פנימה! כאמור, כך יראו אותנו, כך גם יֵיקַל על המעוניינים להצטרף. למרות שהוחלט, בהמלצתנו, על השטח הסמוך למרכז החישובים, הוחלט לקבל את הצעת יעקב ברדא, האחראי על הגינון בקמפוס, ורחמים הדר, הממונה על המשק והתחזוקה, לבחור בשטח שעל-יד בניין כִתות הנדסה, בסמוך לשער 17, שער עבודה סוציאלית. אילן ממְדור הגינון של האוניברסיטה כבר הספיק להתקין לנו חיבור למים – ועל כך תודתנו, דבר שיאפשר את העברת מערכת ההשקיה. לאור זאת, ניתן להתחיל את העבודה להכשרת השטח. כולכם מוזמנים להשתתף במפגש החלוצי, שיתקיים ביום ראשון ב-17:00! ניפגש על-יד שער 17, שער עבודה סוציאלית. בואו בבגדי עבודה, אחרי ארוחת צהריים טובה והרבה שעות ישיבה ועם הרבה מרץ להוציא וקלוריות לשרוף. ביה"ס ללימודי הסביבה ע"ש פורטר ממשיך לפרוס את חסותו על הגינה ואישר תקציב של 1000 שקל לִקניית כלי עבודה, זרעים, שתילים וכל שאר הציוד הדרוש. תודה גם לו! עוד תודה לאב הבית של הפקולטה להנדסה, נסים, שהקצה לנו מקום במחסן לציוד שלנו. זהו גם המקום והזמן להודות מקרב לב לִמנהל הגנים הבוטניים, פרופ' גרטי, שנאות להקצות לנו את השטח, התשתית והעזרים, שאפשרו את קיום הגינה עד כה. תודה מיוחדת לגנן הראשי של הגנים הבוטניים, משה פרי, שמסייע לנו באופן מתמשך, מתוך הזדהות מלאה וּבמקצועיות רבה, בייעוץ, בהקצאת מקום ותשתית לִזריעה והנבטה, בהשקיית הנבטים, באספקת שתילים וציוד ובמלים חמות וּמעודדות. העליתי תמונות של שני עציצים חמודים, שייצר בשימוש חוזר בִמְכלי משקה. לאחרונה, שתל משה גפנים לאורך הגדר הפונה אל עבר האיילון. כמו-כן, ייתכן, שימשיך לטפח את השטח, לאחר שנעזוב.

סוף האביב מתאפיין בִפריחה של ירקות, הנבת זרעים והבשלתם. בתמונות ניתן לראות את הרוקט, המנגולד, החסה, החרדל, הצנון והכוסברה פורחים ונואים זרעים ואת איסוף הזרעים, לאחר התייבשותם, למשמרת לשם זריעה בסתיו. הזרעים גם טובים למאכל, לא רק אלה של החרדל, המשמשים לַהכנת הממרח הצהוב המוכר, כי אם גם אלה של הכוסברה וגם זַרעי הצנון, כל עוד הם ירוקים. גם תרמילים של אפונה ותורמוס נאספו.

עשבי הבר מתייבשים במהלך האביב ואף הם מנביים זרעים, אשר מתפזרים בשטח ונובטים בסתיו. אחרי שזה קורה, זה הזמן לקצור אותם ולמנוע תנאים לִשריצת נחשים, ויש שיגידו, גם למטרות אסתטיות. את העשבים היבשים מומלץ לשַכּב בחזרה על הקרקע כחיפוי, שיתפרק לאטו ויחזיר לקרקע את מה שיצא מתוכה. אנו עשינו זאת בראש וּבראשונה כדי לפנות מקום לַערוגה חדשה, בסמוך לעצים, במקום, שהייתה בו ערוגת פרמקלצ'ר בקיץ שעבר, וּכבר התחלנו לסמן את הערוגה החדשה, אך אז התברר, שנעבור בקרוב אל תוך הקמפוס, ואין טעם להמשיך בפיתוח. את הצמחים הקיימים נמשיך לטפח, כל עוד יחיו. לאחר העברת מערכת ההשקיה למקום הֶחדש, נשקה אותם ידנית, אלא אם תותקן שם מערכת השקיה חלופית. כרגע ממשיכים לצמוח מנגולד, כרובים ירוקים וּסגולים, כרוביות, בצל ירוק ועירית וכן ריחן ועגבניות, שנבטו מזרעים, שהיו בקומפוסט שבבסיס הערוגות. עגבניות ראשונות כבר תלויות על השיחים, שזכו להדליה, ואחת כבר האדימה ונקטפה. בכל-זאת, שתלנו בערוגות הקיימות כמה שתילים, שהתגלגלו לידינו, קֵייל (יָרַק עלים בריא בִמיוחד), פרחי טגטס, מלפפונים, קישואים וַאבטיח. מלפפון ראשון כבר מציץ לו. כמו-כן, זרענו דלעת ודלורית, וחלק מהזרעים כבר צמחו לִשתילים יפים. גם זאת בתמונות. אם הערוגה נראית כמו גורד שחקים, זה בגלל הרשתות שהצבנו כדי להגן על השתילים הרכים מפני הטווסים, כפי שעשינו בקיץ שעבר. החולד, כפי שרואים בתמונה נעצר על-ידי הרשת שמתחת לערוגה.

עוד בתמונות בעלי חיים, שהתארחו בגינה למופע מיוחד וּבני אדם, שבאו כדי להישאר, שלומי ונעמי. ברוכים המצטרפים.
כאמור, ימים אלה הם הזדמנות לכל המעוניין להיות שותפים במעשה חלוצי.
גם אתם רוצים? כיתבו או טלפנו, והעיקר, פשוט בואו.

בהצלחה בבחינות האקדמיות והאחרות,
אלון

תגובה אחת to “אור-גינה-לי נכנסת לקמפוס!”

  1. זה הסתיו עם השרב « אור-גינה-לי Says:

    […] שנה לגינה במיקומה הנוכחי (למצטרפים החדשים נספר, כי הִתחלנו בגנים הבוטניים), שכלל סיורים בגינה וּמופעים של הקראת שירה בדגש […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: