מתקדמים

ביום ראשון סימַנּו בהתרגשות רבה, תמימה וַאמִתית את הערוגות הראשונות. את תחילת המפגש הקדשנו לתכנון השטח. הוחלט להתחיל בשטח, הסמוך לבניין, שהאדמה בו נראית ידידותית יותר, והוא שְטוף שמש בבוקר וּבצהריים וּמוצל אחה"צ. במרכז השטח סימַנּו שלוש ערוגות מלבניות ברוחב של 1.5 מ' וּבאורך של 6-5 מ'. הרוחב מאפשר הגעה אל מרכז הערוגה, והאורך מאפשר לשתול בכל ערוגה קבוצה של גידולים, המתאימים לגדול יחד, וּבכמות הרצויה. ערוגות אלה הן "המעגל הפנימי", מעגל העיבוד האינטנסיווי, ובהן נשתול בעיקר ירקות, פרחים וצמחי תבלין. באזור המרוחק מהשביל וסמוך לעצים ולבניין הקצֵינו מקום לִצמחים מטפסים, כגון דלעת וּשעועית. שטח נוסף הוקצה לחיטה וּדגנים נוספים, שנזרע בסתיו, ואזור של מדרון הגבעה, בסמוך למדשאה, נראֶה מתאים לשמש כבוסתן של עֲצי פרי. זהו "האזור האמצעי", האקסטנסיווי למחצה. ראו השרטוט.
את הערוגות המלבניות נבנה בִשתי שיטות עיקריות: 1. ערוגה מוגבהת, כמפורט בספר "הגן הפורה" (ראו סריקה של ארבעה עמודים מתוכו) 2. תיחוח כפול, כמפורט בַאתר "הגינה האורגנית".
לַהקמת הערוגה המוגבהת נקבל מגנן הקמפוס גזם וַאדמה ונשתמש בקומפוסט הבשל והבשל למחצה שלנו.
עוד לפני תחילת המפגש הבאנו מהגנים הבוטניים את חלקי מערכת ההשקיה וכן משטחי עץ לתיחום ערימת הקומפוסט. היום התקנו את מחשב ההשקיה ואת היציאה לצינור הראשי, כך שביום ראשון נוכל להכין את הערוגות וּלחברן להשקיה.
כמו-כן, הבאתי שתילים רבים של צמחי תבלין והפתעות נוספות, שקיבלתי במתנה מֵחבר יקר, וכן יש שתילים, שהכנתי מייחורים וּזרעים, ויש זרעים לִשתילה ישירה בשטח, כך שלאחר שיהיו הערוגות מוכנות, יהיה מה לשתול ולזרוע, ואת כל שאר השתילים יהיה עלינו לקנות.
התמונות, כזכור, כאן.

שנמשיך כך,
אלון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: