חילופי עונות וַחברות/ים בגינה

חגים שמחים וּסתיו של זהב,

עברנו את הקיץ , העונה הראשונה שלנו בגינה החדשה, והמקום נשתנה לִבלי הַכֵּר: מכורכר שומם לכתם ירוק. כשמתקרבים, מבחינים במגוון, והוא שתומך בפוריות וּבחוסן של הצמחים וּמספק לנו יותר ויותר יבול. דקות ארוכות בכל מפגש מוקדשות לִבחינה של תנובת הירקות, לקטיף שלהם וְלִטעימה, וּכשאנו מגדלים בעצמנו, אנו מתחילים להעריך דברים, שחלקנו אינם מורגלים בהם, כגון קישוא או שעועית לא מבושלים (ולא רחוצים), כי איך אפשר לעמוד בפני הטריות של יָרָק, שקטפנו זה עתה?
ערוגות הקיץ שלנו – הראשונה בתיחוח כפול, והשנייה המוגבהת בעלת מבנה השכבות, עדיין בשיאן, וַאנחנו נהנים מקישואים, שעועית מאש, ריחן וַחֲצילים לרוב, והמלפפונים בדרך. חלק מהשתילים, שנשתלו מאוחר, ממשיכים להניב הודות למזג האוויר החם יחסית.
במקביל בנינו ערוגה שלישית – גרסה נוספת של ערוגה מוגבהת (ערוגת פֵּרְמָקַלְצֶ'ר) – וּבה שתלנו וזרענו צמחי חורף – יַרקות עלים וכן גזר, סלק וּצנון. בקרוב נזרע ירקות נוספים במגשי הנבטה, ועד שינבטו, נכין ערוגה נוספת כדי לשתול אותם בה.
מלבד ערוגות אלה בנינו ספירלה של צמחי תבלין ושתלנו שתי שורות של עצים ושיחים של מאכל – פֵרות ותבלינים – בפאתי הגינה, על המדרון הגובל במדשאה. כך אנו יוצרים גבול לגינה, שעליו וּסביבו ישגשגו במשך הזמן בעלי חיים מגוונים.
כבר עתה אנו רואים בערוגות הִתְרַבּוּת והתגוונות של דבורים, פרפרים וּשאר חרקים, שבִזכותם זוכים הפרחים של צמחי הירקות (שהם בעצם פֵרות, כשמדובר בִמלפפונים, קישואים, חצילים וכיוב') להאבקה, וּמתאפשרת חניטה של הפֵרות.
גם אוכלוסיית החברים הפעילים בגינה מתרבה, מתגוונת וּמתחלפת. המעבר אל תוך הקמפוס הביא וּממשיך להביא אלינו פעילים, הן מתוך הקמפוס ואף מהפקולטה להנדסה, שכנתנו, וּלכך בדיוק כיוַונּו במעבר, והן מחוץ לקמפוס, וּבכך הופכת הגינה לִקהילתית יותר ויותר. עם פתיחת שנת הלימודים נפעל שוב לפרסום דבר הגינה וּנצפה להצטרפות של חברים חדשים. אתם מוזמנים לסייע בכך.
אי-אפשר שלא להזכיר את אשפת המטבח של קפטריית עלים ירוקים, ההופכת ממש ברגע זה לקומפוסט משובח בערימה שבגינה. כולכם מוזמנים לתרום לערימה. בקרוב נקיים הדרכה על קומפוסט.
כרגיל, התמונות כאן, ונוסף אֲליהן הבלוג הֶחדש, בַאֲדיבות חן גפני, וּבו מופיעים כל העדכונים, שנשלחו אֲליכם בדואל, וחומר נוסף, שיורחב במשך הזמן.
זה המקום להודות שוב לאנשי ביה"ס פורטר על התמיכה הכספית וּבִכלל, למשה פרי, הגנן הראשי של הגנים הבוטניים, על עזרתו הרבה וּלאנשי האוניברסיטה: רחמים הדר, מנהל אגף הנדסה ותחזוקה, ליעקב ברדא, מנהל מְדור המשק וּלאילן, האחראי על הגינון, וכן לנורית גולדשטיין, עוזרת המנכ"ל, וּלשירלי על הפרסום הנרחב. תודה גם לאנשי מגמה ירוקה, רינת טובול, שדחפה וקידמה, ותומר הרפז, שעוזר בהפצה, וגם לחלוצים, שהקימו וטיפחו את הגינה המקורית בגנים הבוטניים וּפעלו להעברתה לקמפוס, וּבראשם שגית אוזן, דני הראל ותמר נויגרטן, וכן לאילן פרנקל, שריכז את הפעילות לפני כניסתי לתפקיד.
עבודה רבה לפנינו, בִזריעה וּבִשתילה, בשיפור התשתית במקום, כגון בניית מנבטה וּפינות ישיבה וָעוד וכן – עם פתיחת שנת הלימודים – בַהֲפיכת הגינה למרכז הדרכה.
בִרשותנו מבחר זרעים, חלקם בכמות גדולה, ונשמח לחלוק אותם עם כל המעוניין. כמו-כן, ביום חמישי הקרוב, 8/10, יתקיים ב"חווה ואדם" במודיעין מפגש החלפת זרעים.
עוד אפנה את תשומַת-לבכם למפגש השני בסדרת "קוראים לך בגינה", שיתקיים בפארק הדמוקרטי-אקולוגי בקריית ספר שבלב תל אביב ביום שישי 23/10 בשעה 14:00. פרטים בקובץ המצורף.

שנה רטובה,
אלון וצוות הגינה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: